Майже всі тижні за планами виховної роботи гімназії є тематичними. Кожен клас робить свій посильний внесок у справу того чи іншого Тижня. З 18 по 23 вересня здійснювалися активності в рамках Тижня протидії булінгу, кібербулінгу та Міжнародного дня миру.
Про це розповів педагог-організатор гімназії Андрій Єлькін.
- У початковій школі класні колективи зусереджувались на поняттях дружби, взаємопідтримки, на вміннях доброзичливості, присвячували час навичкам безконфліктного спілкування у мережі. У 5-9 класах у якості найбільш актуальних розглядалися питання кібербулінгу, його ознак і правил поведінки в мережі, зверталася увага на те, яке значення для українців має слово "гідність" і що означає культивувати гідність у взаєминах та бути гідною людиною сучасної України, - конкретизував педагог-організатор.
Центральною подією тижня став поезоконцерт з назвою «Діти за мир та щастя в Україні». Над створенням медіа-продукту працювала творча команда учнів та вчителів. Перегляд колективного проекту відбувався одночасно в рамках єдиної п’ятихвилинки гімназії.
В рамках Тижня класи проводили години спілкування та здійснювали вайбер-інформування з найбільш актуальних питань.
У 4-Б класі відбулась година спілкування "Стоп, булінг!". За словами Олени Параскевич, класного керівника 4-Б, вона «допомогла ознайомити учнів з поняттям, формами та структурою булінгу. У центрі уваги були питання: виховання почуття власної гідності; почуття переживання до дитини, яка зазнала насильства; пошук шляхів виходу із складної ситуації; формування відповідальної та безпечної поведінки; розвитку навичок протидії соціальному тиску».
Під час цього заходу учні переглянули фрагменти мультфільмів, після чого описували відношення героїв один до одного, висловлювали свої думки щодо поведінки героїв; спробували визначити, які випадки є булінгом; створили пам'ятку протидії булінгу. Найбільш активними під час тьюторингу були Балак Анастасія, Некрасов Олександр, Штокал Микита, Манжос Поліна, Клокова Анна, Пересторонін Роман, Циб Микита, - зазначила Олена Параскевич.
Про участь 8-Б класу у Тижні ПБ розповіла класний керівник Ірина Старова:
«На 21 вересня для учнів 8-б класу було заплановано проведення онлайн дискусії з теми «Булінг: міфи та реальність». На жаль постійні тривоги не дозволили провести цю зустріч, але діти отримали можливість переглянути матеріал у форматі відео уроку. Для учнів зроблено відео запис виховного заходу з теми "Булінг: міфи та реальність". Розглянуто 15 найбільш розповсюджених міфів стосовно причин, ознак, наслідків булінгу. Учням нагадано про те куди вони можуть звернутися за допомогою».
Цікавими є відгуки про поширені міфи учнів 8-Б класу.
Ляхович Марина: «Мене більше всього зацікавив міф № 3 «варто не боятись і дати здачу тому, хто залякує, це його зупинить», бо в моїй сім'ї мене виховували так, що коли тебе ображають, ти не повинен мовчати, а повинен давати здачі та ще й побільше, або просто розповісти все батькам, а вони вже почнуть розбиратися з батьками кривдника».
Горб Анастасія: "Здивував міф № 1 «булінг є нормальною частиною дитинства, через нього проходили усі і варто просто Ігнорувати його". Мені здалося це цікавим, тому що в основному це говорять дорослі люди, які повинні розуміти проблеми та наслідки булінгу більше, ніж діти».
У 5-Б класі був проведений виховний захід "Стоп булінгу", під час якого повторили такі поняття, як форми булінгу, формували навички відповідальної та безпечної поведінки, нетерпимість до проявів агресії; удосконалювали знання про відповідальність своїх дій, вчинків; повторили інформацію про те, як можна захистити себе, свою гідність і свої права. Багато цікавого дізналися про кібербулінг, його прояви та наслідки. Склали чіткий алгоритм дій людини, яка стала жертвою булінгу.
Про це розповіла класний керівник 5-Б класу Ірина Лавринович.
Учні цього класу активно обговорювали проблемні питання:
- Булінг - це зло, яке можна подолати, якщо всі будуть добрішими, а також будуть розуміти наслідки своєї неправильної поведінки, - каже Іван Садиленко.
- Усім треба знати, як захиститися від кібербулінгу, щоб не стати його жертвами. Якщо ти попереджений, значить будеш знати, як правильно діяти, - додає Андрій Компанієць.
Враженнями про участь у тематичному тижні 7-А класу поділилася класний керівник цього класу Алла Білібуха. Вона повідомила про наступне:
«На цьому тижні сигнал повітряної тривоги лунав майже щогодини. Наше місто ніби завмирало від цього страшного гулу. Сховавшись за своїми рідними стінами, з книжками в руках сиділи діти та чекали… Чекали зустрічі зі своїм вчителем. Схилившись над своїми нотатками та комп’ютерами, чекали цієї зустрічі і вчителі. Важко… Важко навчати, важко навчатись… Але, незважаючи на всі ці труднощі, ми знаходили спосіб поспілкуватись та донести інформацію».
- Учні нашої гімназії, знаходячись в різних куточках України, вбравшись в святкові вишиванки, читали вірші про мир. З цих коротеньких відео, завдяки нашому медіацентру, вийшов чудовий концерт, присвячений Міжнародному Дню Мира. Мира, такого бажаного в нашій країні! – продовжує розповідати Алла Василівна.
В 7-А класі єдину годину спілкування провели у формі вайбер-інформування. Учні переглянули презентацію з інформацією, що таке булінг, основні ознаки булінгу, його типи та види, чому починається булінг, правила поведінки, щоб запобігти булінгу. Учні отримали номер національної дитячої «гарячої» лінії. Діти та батьки ознайомились з інформацією на сторінці шкільного сайту «Протидія булінгу».
Учні 6-А класу проаналізували дії всіх учасників цькування та разом з класним керівником Тетяною Давиденко обговорили, що можна зробити, щоб зупинити явище булінгу у дитячому середовищі.
Діти дізналися про 5 кроків, які допоможуть впоратися з проблемою:
1. Не бійся просити про допомогу.
2. Якщо тебе ображають, цькують або б’ють - не тримай це в секреті. Розкажи тим кому, довіряєш: батькам, друзям або рідним, вчителю, психологу або тренеру.
3. Не звинувачуй себе та не виправдовуй кривдників. Ніхто не має права ображати тебе.
4. У будь-якій конфліктній ситуації звертайся за допомогою до адміністрації закладу,
вчителів, старших учнів, батьків.
5. Проконсультуйся з психологом закладу, щоб повернути впевненість у власних силах і зрозуміти що робити далі.
Коментуючи ці правила, учень 6-А Гліб Воронін наголосив: "Ніколи не можна стояти осторонь, якщо когось ображають, потрібно протягнути руку допомоги"
За словами класного керівника 7-Б класу Тетяна Харенко, зараз багато уваги приділяється питанню булінгу в сучасному суспільстві. Але, на жаль, менше знущань однієї людини над іншою не стає. - Чому так? – запитала вона своїх учнів, які намагалися дати відповідь на це та інші питання під час виховної години "Булінг. Причини, наслідки, шляхи боротьби".
Разом їм вдалося створити алгоритм дій дитини, яку намагаються цькувати.
Катя Шестакова зачитала статистику дослідження ЮНІСЕФ:
«67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу;
24% дітей стали жертвами булінгу;
48% дітей нікому не розповідали про випадки булінгу;
44% школярів були спостерігачами булінгу, але ігнорували його, бо їм було страшно за себе; більшість дітей булять за те, що вони виглядають, говорять, думають не так, як інші діти.»
Маша Сахнова: «В усіх соціальних системах завжди є лідер, середня група і так званий «вигнанець». Часто люди просто не звертають уваги на тих, кого цькують, або ще й радіють, що така ситуація їх не стосується. Тобто, типова картина: моя хата скраю. І тому я вважаю, що цькування в країні буде до тих пір, поки більша частина людей не звертатиме уваги на цю проблему».
Медіахолдинг «Вісник Мрії»
Запорізька гімназія №19 ЗМР
24 вересня 2023
Comments