З 25 листопада по 10 грудня у Запорізькій гімназії №19 в рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» проходять Дні «Громадяни Мрії проти насильства».
16 днів поспіль учні та вчителі намагаються збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства, продовжують створювати соціальний простір, вільний від насильства, думають, як не допускати проявів насилля та як комплексно реагувати на них.
В кожному класі були проведені змістовні години спілкування, де гімназисти не тільки отримували актуальну інформацію, але й за допомогою діалогічних методів вели пошук відповідей на проблемні питання.
Під час години спілкування «Не проявляй безсилля, ти – сильніше насилля!» учні 5-А класу розглянули поняття "насильство", "агресія", "види агресії", "агресор", "жертва".
Про це розповіла класний керівник Юлія Власюк.
Відбулась бесіда, яка дозволила п’ятикласникам скласти список можливих способів виходу з агресивного стану, щоб при цьому нікому не шкодити та не ображати людей, що поряд.
Крім того, учні цього класу визначили можливі причини поведінки агресора у конфлікті, можливі причини прояву насильства. Вони відповіли на запитання "Яка сторона краще: агресора чи жертви?". Учні одноголосно висловлювали думки, що жодна зі сторін не є хорошою. Згадали права кожної дитини і які з них порушуються під час прояву насильства. У підсумку діти висловлювали думки, щодо важливості цієї теми.
За словами Юлії Андріївни, учні обмінювались своїми думками протягом всієї години спілкування. Класний керівник додала:
- Оскільки багато висловлювань були особисті (почуття, емоції, ситуації), то наводжу декілька цитат без прізвищ: "Нам треба знати способи виходу зі стану агресії, щоб не шкодити рідним", "Я не хотів би бути у ролі жертви, тому маю навчитись справлятись зі своїми негативними емоціями, щоб не шкодити іншим", "У кожного з нас є право на свободу та вільне життя, тому ми не можемо ображати інших. Таким чином ми порушуємо їх права".
У 9-В класі відбулась година спілкування «Як захистити себе від насилля».
Про завдання та зміст заходу розповіла Валентина Єременко, класний керівник старшокласників:
- Упродовж заходу розглянули такі питання як: види насилля, поради як уникнути конфлікту, як діяти, коли стаєш жертвою насилля. Учні почули дієвий алгоритм дій у конфліктній ситуації. Наприкінці бесіди дійшли висновку, що насилля породжує насилля, і щоб його зупинити потрібно творити добро, любити ближнього і нікому не бажати зла. А що про добро, мир і любов говорять релігії, філософи, мудреці? Це питання постало перед учнями та вони з захопленням досліджували його. .
- Насилля можна уникнути, якщо творити добро, бути толерантним з іншими, - зробив висновок учень цього класу Влад Кузнецов. .
Під час години спілкування «НІ – насильству» учні 6-Б класу визначили поняття «насильство» і як воно впливає на людей.
- Діти навчилися відрізняти різні види насильства та що треба робити, щоб уникнути конфліктних ситуацій, - розповіла класний керівник Олена Маямсіна.
За допомогою різних прикладів, учні змогли проаналізувати ситуацію та зробити самостійні висновки. Визначили, що насильницькі дії порушують права й свободи людини, наносять фізичну, моральну чи психічну шкоду людині.
Крім того учні 6-Б отримали пам'ятки-нагадування «Як уникнути конфліктних ситуацій».
Наприкінці години шестикласники активно висловлювали свої думки:
- Ніхто не має права принижувати чи ображати іншу людину, - повідомив Владислав Мелешко.
- Треба уникати ситуацій, які можуть привести до насильства, - погодилась з ним Катерина Коструба.
- Треба вміти просити вибачення – додала Поліна Дривецька.
Година спілкування «Ми проти насильства» у 8-А класі проводилася з ціллю ознайомити дітей з інформацією щодо протидії насильству.
За словами класного керівника Сергія Власюка, захід було проведено у формі бесіди, під час якої учні дізналися про номери гарячих ліній допомоги та способам уникнення ситуацій, що можуть призвести до насильства. При цьому, учні активно обмінювалися думками.
Не менш змістовно була проведена виховна година "НІ насильству!" у 5-Б класі. Діти також знайомились з видами насильства та його проявами.
Класний керівник Ірина Лавринович надала інформацію про те, як можна захистити себе, свою гідність і свої права, розвивати навички конструктивного вирішення конфліктних ситуацій, толерантного спілкування.
Під час цієї виховної години діти опрацювали презентацію, переглянули відео, виконували різні вправи, разом склали пам'ятку «Щоб вберегтись від насильства». Згадали про всім відоме золоте правило: ставтесь до людей так, як би ви хотіли, щоб ставились до вас.
Але головною частиною виховного заходу був передбачений сценарієм обмін думок.
- Як ми себе будемо поводити, як будемо ставитись до інших людей - таким буде світ. Все в наших руках, - сказав Олександр Щобак.
- Я мрію, щоб кожна людина могла жити без насильства. Всі люди рівні, потрібно поважати права кожного, - висловила свою думку Анастасія Бажкова.
- Усі мають боротися з насильством. Тоді його можна перемогти і подолати, тому що насильству немає виправдання, - підсумував Іван Садиленко.
Сприяти протистоянню різним видам насильства, оволодінню інформацією про юридичний захист та психологічну допомогу, формуванню вміння розпізнавати різні види насильства, активізувати процес ставлення кожного учня як творця і проектувальника власного життя.
З такою метою відбулась година спілкування «Життя без насильства» у 9-Б класі.
- Я нікому не дозволю принижувати й ображати себе, каже учениця цього класу Анна Булова.
- Якщо зі мною трапиться щось недобре, розповім людям яким довіряю, - поділився своєю думкою Артем Заліський.
Не залишився осторонь і 7-А клас, де пройшла година спілкування «Мій улюблений світ – без насильства», під час якої учні переглянули презентацію, відео сюжет про домашнє насильство, обговорювали різні ситуації. Дійшли висновку, що залишитись остронь, не допомогти людині у подібній ситуації - дорівнює участі у насильстві.
- Головна мета цього заходу – привернути увагу до проблем насильства в повсякденному житті, підвищити рівень обізнаності учнів щодо форм насильства, ознайомити з алгоритмом дій, якщо опинився у подібній ситуації, - розповіла Алла Білібуха, класний керівник 7-А. .
В рамках Всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства» у 6-А класі відбулось кілька просвітницьких заходів. На класних годинах учні обговорили що таке насильство, його форми. Школярі розглянули різні конфліктні ситуації та шляхи їх подолання:
• Уникай ситуацій, які можуть призвести до насильства.
• Говори спокійно і впевнено.
• Дай агресору можливість зупинитися.
• Відійди в сторону. Це не означає твою слабкість.
• Не прагни помсти. Краще пробач образу.
• Проси про допомогу в інших.
Учні отримали інформацію, куди звертатися жертвам та свідкам насильства.
- Про насильство не прийнято говорити, але мовчати про нього не можна, - каже класний керівник 7-Б класу Тетяна Харенко.
В цьому класі вже вкотре обговорювали проблему насильства.
- Ця тема актуальна зараз як ніколи раніше, - продовжує розповідати Тетяна Іванівна. - Всі ми знаємо, що існують різні форми проявів насильства, але зараз всі українці потерпають від фізичного і психологічного насильства. На жаль, на цю форму насильства учні вплинути не можуть. І дуже прикро, коли навіть в такий час дехто дозволяє проявляти насилля проти ближніх, менших, слабших.
Під час години спілкування учні 7-Б класу прослухали прекрасну індійську притчу, в якій говориться, що всередині кожної людини відбувається боротьба, дуже схожа на боротьбу двох вовків: один вовк – зло, другий –добро. І перемагає той вовк, якого «годує» людина.
Проводячи цей захід, Тетяна Харенко прагнула донести цю важливу істину, а саме: коли насильство чиниться поруч з нами - вдома, на вулиці, в школі, ми повинні докласти всіх зусиль, щоб зупинити його. А для цього не треба замовчувати і приховувати ці негаразди, а звертатися за допомогою до тих, хто може допомогти.
- Насильству немає виправдання! Не замовчуйте та не відвертайтеся від тих, кому потрібна допомога, - погодились семикласники.
На запитання, як діяти учням в ситуації, якій опинилися українці, а саме в період війни, Маша Сахнова відповіла: "Ми не можемо зупинити війну, але можемо проявити одне до одного увагу, лагідність, допомогти словами, а то й справами".
А обговорюючи притчу, Максим Мороз сказав: "Тільки від нас залежить, якими ми будемо – добрими чи злими. І добра й розумна людина буде уникати ситуацій, які можуть призвести до насильства".
Також в рамках тижня «Громадяни Мрії проти насилля» в Запорізькій гімназії №19 проводились бесіди, анкетування, ситуативні ігри, що сприяли поглибленому розумінню, як розпізнавати насильство та вміти захищати свої права.
Учні грали в інтерактивні ігри, яки рекомендувала психологічна служба освітнього закладу, знайомились з правилами поведінки в конфліктних ситуаціях та з номерами телефонів, сайтами, за якими звертатись в подібних випадках.
Учні дізналися про те, що в основі концепції прав людини лежать дві основні цінності. Перша – це людська гідність, а друга – рівність. З цих двох основних цінностей можна вивести багато інших і за їх допомогою точніше визначити, як на практиці мають співіснувати люди й суспільства. Деякі з них - це:
• свобода
• повага до інших
• недискримінація
• толерантність
• справедливість
• відповідальність.
Нагадуємо: Загальна декларація прав людини прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року в Паризькому палаці Шайо. Саме ці права лягли в основу головного закону нашої держави – Конституції України.
Звертаємо увагу, що дати початку та завершення Акції "16 днів проти насильства" символізують поєднання у цьому періоді превентивних та пізнавальних заходів щодо запобігання та протидії насильству, особливо стосовно жінок, та захисту прав людини
Фізичне та сексуальне насильство в умовах повномасштабної війни в Україні залишається однією з найбільш чутливих і гострих проблем, що потребує своєчасного реагування та підтримки від кваліфікованих фахівців.
Крім того, як вказують різні джерела в інтернеті, насилля може проявлятися не лише у застосуванні фізичної сили та чинитися ворогом, воно не обирає вік та стать, і може будь-де спіткати кожного із нас. Часто людям, які зазнали насильницькі дії над собою, важко наважитися на те, щоб звернутися за допомогою через страх відчути осуд. Проте, отримати вчасно допомогу є надзвичайно важливо!
Раніше ми повідомляли про заходи в рамках Тижня, які відбулися у 8-Б класі.
Медіахолдинг "Вісник Мрії"
06.12.2023
Comments