Учасники кіноклубного засідання обговорювали питання повоєнного відновлення України
18 жовтня для представників ДЮЕГО «Республіка Мрія» на платформі Zoom відбулось ХХІV засідання кіноклубу Докудейз UA «Вісник Мрії». Учасники дивились та обговорювали у контексті повоєнної відбудови України фільм австралійського режисера Девіда Феделе «Край електросміття».
Про це розповів керівник та модератор кіноклубу Андрій Єлькін.
За його словами, проблема відходів в Україні вирізняється особливою масштабністю - як у наслідок домінування в економіці багатовідходних технологій, так і через відсутність протягом тривалого часу адекватного реагування на її виклики.
- Але особливо вона загострилась тепер - у місцях, де відбуваються бойові дії, мінування, обстріли, в наслідок яких величезні території забруднюються небезпечними відходами, відбуваються інфраструктурні руйнування, в наслідок чого спостерігаємо накопичення у навколишньому середовищі токсичних відходів із важкими металами та іншими небезпечними компонентами, - прокоментував актуальність заходу керівник Кіноклубу.
Автори фільму торкаються проблеми диспропорцій розвитку між багатими і бідними країнами «третього світу». У Гані вони проявляються, зокрема, порушенням права на працю, на справедливі і сприятливі умови праці, а також порушенням права на екологічну безпеку внаслідок перенесення до цієї країни відходів, які важко піддаються переробці та стають джерелом забруднення довкілля.
З питаннями, які виникали під час обговорення, допомагала розібратися Світлана Корзун, голова ГО «Інститут екології та краєзнавства «Запорозький край» та лауреатка Міжнародної премії «Жінки Землі».
Учасники, обговорюючи фільм, отримали можливість спиратися на експертну думку та дізнатися про проблему електронних відходів для України під час презентації, з якою виступила експертка.
Вона вказала, що в Україні щорічно утворюється близько 400 млн. тон відходів, і тільки 6% цих відходів переробляється, що є надзвичайно низьким показником у порівнянні з країнами ЄС, де він становить близько 40%. Неперероблені відходи розміщуються на полігонах та сміттєзвалищах, яких лише зареєстрованих у нас налічується понад 5 тисяч. А стихійним в тому числі у наслідок війни нема числа.
Учасники погодились, що вирішення цієї проблеми вимагає широкого спектру діяльності: від законодавчого регулювання до виховання екологічного світогляду та навчання практикам раціонального поводження з відходами.
Відеозвіт про захід можна переглядати за адресою посилання https://www.youtube.com/watch?v=dKqnKkH3T1k
Важливою частиною обговорення був розгляд питання «повоєнного відновлення України» у контексті вирішення проблеми з електронними, металевими та електричними відходами.
Були розглянуті 7 принципів відновлення України, які сформулювали учасники міжнародної конференції в Лугано (Швейцарія), а саме: Партнерство. Україна, очолюючи процес відновлення, втілюватиме його разом з міжнародними партнерами. Головне - спрямованість на реформи; прозорість, підзвітність, верховенство права; демократична участь; залучення багатьох стейкхолдерів; гендерна рівність та інклюзія; сталий розвиток.
Згадали і Міжнародну конференцію з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024), яка відбулась у місті Берлін у 2024 році.
Обговорюючи питання впровадження екологічної політики у напрямку швидкого подолання кризових явищ, учасники кіноклубного засідання підкреслили роль громадянського суспільства, відмічаючи, що зараз воно значно більше, ніж просто топові громадські організації, які беруть участь в робочих групах парламенту чи розробляють аналітичні документи. Це по суті тисячі низових ініціатив, які часто не є інституціоналізованими. Ці ініціативні групи займаються важливими для збереження суверенітету й територіальної цілісності питаннями.
Але громадський сектор також може допомогти із якісним залученням стейкхолдерів, моніторити зібрані пропозиції й те, чи вони були зрештою враховані під час напрацювання рішень законотворцями чи Кабміном. Тобто за рахунок власної експертності допомогти із втіленням реальних побажань і потреб українців.
Підбиваючи підсумки обговорень, учасники підкреслили значущість впровадження реформ та проведення удосконаленої екологічної політики, не чекаючи закінчення війни. Вже зараз активно діяти задля її реалізації.
Розуміння усіх цих питань та намагання реалізувати усі рекомендації партнерів та лідерів громадської думки дуже важливі, адже, як вже відомо, кошти на відбудову України захід дасть лише за умови проведення реформ.
Раніше ми розповідали про виробництво тематичної передачі радіо "Республіка Мрія", в якій учні Запорізької гімназії №19 читають свої есе та рецензії на фільм Девіда Феделе «Край електросміття» https://www.youtube.com/watch?v=ttLE_YJm0qE
Медіахолдинг "Вісник Мрії"
Запорізька гімназія №19 ЗМР
20.10.2024
Comments